Gönüllülük nedir?

Gönüllü kimdir?

Gönüllülük bir bireyin maddi karşılık beklemeden ya da hiç bir çıkar beklentisi olmadan, genel olarak toplum yararına olduğu düşünülen bir hedefe ulaşmak için, içinden gelerek ve doğru olduğuna inanarak, bir toplumsal girişime ya da sivil toplum kuruluşu (STK) bünyesindeki etkinliklere destek olunması biçiminde tanımlanır. Gönüllüler; bilgi, deneyim, enerji, hoşgörü, paylaşımcılık, iyi beşerî ilişkiler, profesyonel yaklaşım, sorumluluk üstlenme gibi niteliklere sahip olabileceği gibi, bu nitelikleri taşımadığı halde toplum için bir şey yapmak isteyen bireyler de olabilir. Bir gönüllünün taşıması gereken ilk ve vazgeçilmez nitelik samimi olarak “gönüllü” olmasıdır. Gönüllülük bireye haz ve manevi zenginleşme, özgüven gelişimi, ekip çalışması becerilerinde artış ile toplumsal konumun gelişmesi, yeni çevre ve arkadaşlıklar ve yeni ilgi alanları bulma konularında katkı sağlar.

Bir STK için gönüllü;
 

STK’nın gönüllülerden destek alması kurumun başarısının göstergesidir.
STK’nın gönüllülerle çalışması kurumun tanınırlığını artırır, hizmet ve çalışmalarının toplum tarafından görülmesini sağlar. Gönüllüler bir anlamda, STK'nın topluma nüfuz etmiş temsilcileri, STK ile toplum arasında birer iletişim aracıdırlar.
 Gönüllüler, STK’nın hizmetlerinin daha etkili olmasını sağlar. Örneğin, hizmet alan kişilerin, gönüllülerin özverili çalışmalarını görmesi STK'nın etkisini artırır.
STK’ların kısıtlı bütçelerle ve güçlükle yürüttükleri projeler, gönüllülerin desteğiyle olanaklı hâle gelir.
Gönüllülerin verdiği destek, STK'larda profesyonel olarak çalışan ekip açısından da teşvik edici bir unsurdur. Gönüllü koordinatörü, bu uygulamalarda kolaylaştırıcı ve uygulayıcıdır.

ANDER Gönüllüsü olmak için ne yapmalıyım? 

(ANDER) Ankara Eğitim Gönüllüleri Derneği gönüllülük kavramına oldukça önem vermekte, bu kapsamda gerek dernek üye ve gönüllülerimiz, gerekse işbirliği içerisinde olduğumuz STK'lar ile gönüllük üzerine çalışmalar planlamaktayız. ANDER olarak çalışmalarımızın kapasitesini arttırmaya yönelik pek çok proje ve faaliyetler inşa etmekteyiz. Ulusal ve uluslararası alanda gerçekleştirmeyi planladığımız etkinliklerimize katılmak, kendinizi geliştirmek ve tecrübelerinizi paylaşmak için bizlere katılın. Ekte ''Ander gönüllü üyelik formunu'' bulabilirsiniz. Forma kayıt olmanız akabinde bilgileriniz kuruluşumuzun veri tabanına işlenecek, tüm etkinlik, proje ve faaliyetlerden haberdar edileceksiniz. 

ANDER (ANKARA EĞİTİM GÖNÜLLÜLERİ DERNEĞİ)Page Category: Gönüllü ol
 
Paylaş
 
“Get Involved in ESC..
Türkiye Ulusal Ajansı tarafından 16-21 Aralık 2020 tarihinde Antalyada düzenlenen “Get Involved in ESC - Interregional P..
Read more >
It's all Greek to Gr..
Derneğimizin de katılımı ile Erasmus+ Gençlik Değişimleri programı kapsamında uygulanan "It's all Greek to me" projesi, ..
Read more >
Gönüllülük Çalıştayı..
5 Aralık Dünya Gönüllüler Günü münasebetiyle TC İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından d..
Read more >